Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bohdanečské rybníky

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka

 

Území rezervace o rozloze 248 ha představuje komplex vodních a mokřadních biotopů vytvořených kolem jednoho z největších existujících rybníků bývalé pernštejnské soustavy.Rybníky jsou napájené Opatovickým kanálem.Předmětem ochrany jsou rybníky Bohdanečský a Matka,propojené rákosinami,vlhkými loukami a vrbovými a lesními porosty ,které poskytují ptákům možnosti hnízdění a odpočinku na tahu.

 

Soustava obou rybníků s okolními rákosinami a loukami byla v minulosti jednou z nejbohatších botanických lokalit. Přirozeným stárnutím rybníků a hospodářskými zásahy v okolí došlo během let ke snížení druhové rozmanitosti jak živočichů tak rostlin,přesto jde dnes o lokalitu zoologicky tak botanicky významnou. Na vodní plochu navazuje celá hydrologická řady pobřežních společenstev rákosin,ostřicových porostů a slatinných luk. Z nejvzácnějších druhů je zde uváděn hlízovec Loeselův,bublinatka menší a zevar nejmenší. Během mykologického průzkumu bylo nalezeno skoro třista druhů vyšších hub.

 

Nejvýznamější ornitologická lokalita Pardubicka. Hnízdí  kriticky ohrožené druhy vodního a mokřadního ptactva: bukač velký,bukáček malý, chřástal malý. Za tahu se to pravidelně objevuje orlovec říční a orel mořský,volavka bílá a kormorán velký. Dalšími vzácnými druhy jsou hohol severní,sýkořice vousatá,slavík modráček středoevropský,chřástal kropenatý a vodní,rákosník velký,cvrčilka slaviková a moudivláček lužní.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Vodní poezie

(Anna, 30. 10. 2011 12:35)

Vracím se znova a stále k obrázkům, plným jasu, světla něhy i poezie. Skládám poklonu Mistrovi fotografie.

Hezké fotky...

(Josef V., 29. 10. 2011 22:45)

Krásné záběry...moc hezké