Jdi na obsah Jdi na menu
 


02 jeskyně Postojenská

 

Postojenské Jeskyně jsou 20,570 m dlouhým krasovým jeskanním systémem poblíž obce Postojna ve Slovinsku. Do roku 2012 byla označována za nejdelší slovinský jeskynní systém , po objevu nových prostor v systému Migrovec, které zvedly jeho délku na 25 kilometrů, klesla na druhou příčku.Jeskyně byly vytvořené podzemní říčkou Pivka

 Byly otevřeny pro veřejnost v roce 1819  První elektrické osvětlení bylo instalováno v roce 1872, v téže době byl také v jeskyni  instalován turistický vláček. Původní benzínové lokomotivy byly po druhé světové válce nahrazeny elektrickými. Celkem 5,3 km jeskyně  je otevřeno pro veřejnost, což je největší délka ze všech jeskyní na světě.

Asi o 9 km dál stojí Predjamský hrad. Byl vybudován pod převisem skalní stěny, která je vysoká 123 metrů. Hrad má celkem čtyři poschodí a je považován za nedobytný. I když podle pověsti se dostal do rukou rytíře Erasma, který po dobu jednoho roku odolával jeho dobyvatelům tím, že si nechával jeskynními chodbami přinášet vše potřebné. Jednoho dne však byl odhalen a celá jeho družina byla zabita.


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

jeskyně Postojenská

(Anton Strnad, 27. 7. 2013 7:49)

nadhera Pavle