Jdi na obsah Jdi na menu
 


Broumovské stěny

 

 
Broumovské stěny skrývají mnoho kouzelných míst, která stojí za návštěvu v každém ročním období.Zdvihají se jihozápadním směrem z údolí řeky Stěnavy. Z krajinářského hlediska se jedná o výrazný nesouměrný horský hřbet, z něhož vystupuje celá řada skupin pískovcových skalních útvarů, lemujících četné rokle. Několik roklí brázdí skalní masiv zpravidla od západu k východu. Nejznámější je Kovářova rokle - vede jí značená turistická cesta z Police n. M. do Broumova přes Hvězdu

.Četné skalní hřiby v oblasti Slavného a Božanovského Špičáku jsou ukázkou tzv. selektivního zvětrávání pískovcových skal.Nejzajímavější partie Broumovských stěn jsou přístupné díky husté síti značených turistických stezek, které umožňují poměrně pohodlný průchod jinak těžko průstupným terénem. Důležitou křižovatkou turistických cest je Hvězda.
 
 Hvězda - barokní kaple z 18. st. a dřevěná chata z 19. st. postavená ve švýcarském slohu (dnes restaurace) - zároveň patří mezi nejznámější výletní cíle Stěn. Skýtá se odtud nádherný výhled na Broumovskou kotlinu a okolní české i polské hory

.Další četná vyhlídková místa (např. Božanovský Špičák, Koruna, Supí hnízdo) poskytují výhledy nejen na blízké skalní terény a další okolí Policka a Broumovska, ale i na charakteristické hřebeny Krkonoš, Sovích hor, Orlických a Bystřických hor a přes Polsko až po vzdálený Králický Sněžník a Jeseníky.
 Jihovýchodní část Stěn je nejsnadněji přístupná z Machova nebo Božanova - oblast Božanovského Špičáku (773 m. n. m., nejvyšší vrchol Broumovských stěn) se značeným okruhem, Junácká vyhlídka a Bludiště.

Zajímavým útvarem je skalní uskupení Kamenná brána a nedaleký vrch Koruna (769 m), odkud je také pěkný rozhled směrem do Polska.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Broumovské stěny

(Anton Strnad, 14. 10. 2015 12:19)

Nadhera.Motivy fantasticky, fotky skvěly,co ještě k tomu třeba?

Tleskám...

(Mon, 10. 11. 2012 16:47)

Hezky jsi to popsal i vyfotil!!
To je můj svět!!! :-)